صفر تا صد اطلاعات راجع به مشاوره روانشناسی آنلاین

مشاوره آنلاین

مشکلات مختلف روحی و عصبی در زندگی تمامی افراد رخ می‌دهد و به مرور ممکن است به یک مشکل جدی تبدیل شود. لذا افراد باید خیلی سریع به درمان این مشکلات اقدام کنند. از طریق مشورت با یک مشاوره‌ و روانشناس خوب، می‌توان این مشکلات را به مرور حل کرد. درمان این مسائل می‌تواند از طریق مشاوره آنلاین نیز انجام شود.

ذات مشاوره آنلاین که همان رواندرمانی می باشد برای بشریت یک ضرورت محسوب می شود. به زندگی خودتان نگاه کنید. شما هیچ کاری را به تنها و بر اساس افکار خود انجام نمی دهید. در واقع حق انجام این چنین اتفاقی را ندارید. هر کاری که می کنید نتیجه سخن کسی یا چیزی است. شاید تعجب می کنید.

جایگاه مشاوره روانشناسی آنلاین در زندگی امروزه

امروزه شاهد این موضوع میباشیم که نه تنها مشاوره گرفتن بلکه بیشتر چیزهایی را که در اطراف خود می بینیم رنگ و بوی اینترنت و آنلاین بودن به خود گرفته اند. این اتفاق را می توان مدیون مزایایی دانست که اینترنت برای انسان فراهم کرده است. اما برخی مواقع این سوال مطرح می شود که آیا استفاده از اینترنت در روانشناسی و مشاوره آنلاین یک امکان جذاب و کمکی جالب برای انسان است ؟ یا انکه امروزه تبدیل به یک ضرورت شده است و نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت؟

مشاوره روانشناسی آنلاین روانشناسی اکسیژن زندگی سالم

برای فهم این موضوع و ضرورت مشاوره آنلاین ابتدا باید دو مفهوم امکان و ضرورت را به شکل جداگانه مورد بررسی قرار داد. امکان در واقع مفهومی است شبیه به یک ابزار کمکی که بودنش باعث می شود کارها راحت تر پیش بروند. اما نکته مهم اینجاست که برای جلو رفتن کارها و انجام درست آن ها الزامی برای وجود این ابزارها وجود ندارد.

در دنیای اطراف ما این گونه ابزارآلات و یا زمینه های مختلفی که در واقع یک امکان هستند، بسیار فراوان می باشند و ما می توانیم از خیر آن ها بگذریم و از آنها استفاده نکنیم. اما گاهی فشار و بمباران تبلیغاتی مانع از آن می شود که بتوانیم درست فکر کنیم و بخواهیم چیزی را حذف کنیم.

اما ضرورت مفهومی کاملا جدا از معنای امکان است. ضرورت درست مانند اکسیژن و آب برای انسان می ماند. انسان ممکن نیست بتواند بدون آب و غذا و اکسیژن زنده بماند. از این رو میتوان گفت که ضرورت مبحثی حذف نشدنی است. چرا که اگر حذف شود کار انسان لنگ می ماند و شاید داستان بقای او به خطر بیفتد.

مشاوره یک مفهوم کاملا بنیادین

اکنون می توان تفاوت بین ضرورت و امکان را نیز به این شکل بیان کرد که ضرورت یک مفهوم کاملا بنیادین است و در اصل و اصول داستان رخ می دهد اما امکان موضوع کاملا جداگانه ای است که در فرعیات خودش را نشان می دهد.

در نهایت در یک کلام می توان گفت مشاوره آنلاین چه ضرورت باشد و چه امکان در هر دو حالت برای زندگی لازم می باشد. اما در انتخاب ضرورت ها انسان ها در اکثر مواقع حق انتخاب ندارند و به حکم ذات و نیاز زندگی انسانی مجبور میشوند که آنها را انتخاب کنند. اما در مورد مبحث امکان می توان گفت که انسان میتواند بر اساس ویژگی های ذاتی خود و یا بر اساس شرایط زندگی که دارد، دست به انتخاب های گوناگون بزند.

مشاوره روانشناسی آنلاین یک ضرورت برای همه افراد جامعه است

اما با تعاریفی که در بالا از امکان و ضرورت ارائه دادیم در همین ابتدا و در نگاه اول مشاوره آنلاین را یک امکان می دانیم و احتمالا آن را امکانی قابل حذف در زندگی نیز می توان تلقی کرد. اما بهتر است صبر کنید و در رابطه با این موضوع عجله نکنید.

ذاتا مشاوره آنلاین که خود نوعی از مشاوره می باشد برای بشریت یک ضرورت محسوب می شود. همین حالا به زندگی خود نگاه کنید. شما هیچ کاری را به تنهایی و بر اساس افکار خود انجام نمی دهید. در واقع حق انجام چنین کارهایی را ندارید. هر کاری که می کنید اصولا در نتیجه سخن کسی یا چیزی است. شاید اکنون تعجب کرده اید. برای درک این مفهوم زندگی روزمره خودتان را مرور کنید.

نه تنها شما بلکه همه انسان ها تحت تاثیر سخنان خانواده، دوستان، اطرافیان، تلویزیون، تبلیغات محیطی، جو سیاسی، جو اقتصادی و… تصمیم گیری می کنید. این فشارها به قدری زیاد است که در کوچکترین کارهای ما نیز ممکن است تاثیر بگذارد.

به عبارت دیگر، عمده مشاوران امروزی مسائل پیش روی شما را به نحوی تحلیل می کنند که خودتان بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. این ذات بشری انسان است که نمی تواند به تنهایی تصمیم بگیرد. زیرا انسان از ابتدایی که به دنیا آمد موجودی ضعیف اما با قوه یادگیری قوی بوده است. بنابراین عملا مشاوره آنلاین برای انسان یک ضرورت است و نمیتوان ان را انکار کرد.

اما انسان موفق در موقعیت های مختلف چه می کند؟

مسلما با واقعیت کنار می آید. قبول می کند که ما خواسته یا ناخواسته به مشاوره نیاز داریم. و امروزه این مشاوره به شکل های مختلف صورت می گیرد.

راستش را بخواهید ما هر لحظه تحت مشاوره آنلاین قرار داریم. از این رو با قبول این ویژگی انسانی سعی کنید این موقعیت را در دست بگیرید و خود خواسته سراغ مشاوره بروید. حال این مشاوره می تواند مشاوره آنلاین باشد و یا این که یک مشاوره حضوری، فرقی نمیکند. اما مهم این است که باید درک کرد ذات مشاوره آنلاین که نوعی از مشاوره می باشد یک ضرورت است. ضرورتی که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. به خصوص این که امروزه به دلایل مختلف ممکن دچار سردرگمی شوید و با کمک مشاوره می توانید مسیر خود را دوباره پیدا کنید.

چرا مشاوره را به شیوه آنلاین دریافت کنیم؟

اما چرا در این جا بر وجود مشاوره آنلاین تاکید داریم و به شکل کلی تر از عنوان مشاوره استفاده نمی کنیم؟ علتش کاملا مشخص است.  همانطور که بیان شد ما در دوره ای زندگی می کنیم که همه چیز اطراف ما به شکل آنلاین و برخط و لحظه ای در حال مشاوره دادن به ما هستند. و هر لحظه این فشارها بیشتر و بیشتر می شود. این فشارها تنها زمانی می تواند خنثی شوند که چیزی از جنس خود این فشارها را بتوانیم پیدا کنیم و آن را به عنوان وسیله ای برای مقاومت کردن استفاده کنیم. چیزی مانند مشاوره آنلاین میتواند وسیله ی استقامتی خوبی در برابر این فشارها باشد.

مشاوره آنلاین

دکتر روانشناس در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *