مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی

مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین – مشاوره تلفنی

در زندگی همه‌ی مردم، مشکلات و مسائلی وجود دارد که باعث بروز احساسات نامتعارف و همچنین رخداد یک سری مشکلات عصبی برای آن‌ها می‌شود. این مسائل و مشکلات عصبی ممکن است در طول زمان باعث بروز اتفاقات احساسی وخیمی در افراد شده و به مشکلی حاد تبدیل شود. به همین دلیل، در صورت مواجهه‌ با چنین مشکلاتی، بهتر است افراد هر چه سریع‌تر به یک مشاور ماهر مراجعه کرده و به رفع این مسائل عصبی بپردازند.

علاوه بر مشاوره تلفنی امروزه نحوه‌ی جدیدی از درمان و مشاوره‌ وجود دارد که در اصطلاح مشاوره آنلاین نامیده می‌شود. طریقه‌ی انجام مشاوره‌ آنلاین توسط روانشناسان به شکلی است که مشاوران با برقراری ارتباط از طریق راه‌های ارتباطی مختلف، مانند تماس صوتی و یا ویدیویی، به مشاوره دادن و درمان بیماران اقدام می‌کنند.

مشاوره دادن به این طریق در دنیای امروز بسیار مرسوم می‌باشد و جایگزینی بسیار موثر برای مشاوره حضوری به شمار می‌آید. برای مثال ممکن است که افراد از شهرت و توانایی یک روانشناس مشاور در زمینه‌ی مشاوره چیزهایی شنیده باشند، اما به دلیل مسافت طولانی که بین مکان زندگی آن‌ها و مطب روانشناس مورد نظر وجود دارد، امکان مراجعه به مطب این روانشناس برای افراد وجود نداشته باشد. لذا بهترین چاره برای این افراد، دریافت مشاوره به شکل آنلاین می‌باشد.

انجام مشاوره از طریق تماس تصویری و یا ارسال فایل‌های صوتی روش‌های کاربردی برای مشاوره آنلاین است. این شیوه ها را در مشاوره تلفنی کمتر می توان استفاده کرد.

مشاوره آنلاین

دلایل تمایل افراد به مشاوره آنلاین

بعضی از افراد به دلایلی کاملا مشخص مشاوره آنلاین را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند‌. امروزه بسیاری از مشاوران و روانشناسان، از طریق وب سایت های خود به معرفی کار خود می‌پردازند و همین باعث دسترسی آسان افراد و مراجعه کنندگان به آن‌ها برای دریافت مشاوره می‌شود.

در واقع از طریق مشاوره آنلاین، دردسرهایی که برای پیدا کردن یک مشاور خوب لازم است به دوش بکشیم کم‌تر می‌شوند. از طرف دیگر مشاوره‌ حضوری، هزینه‌های بسیار هنگفتی را برای افراد به وجود می‌آورد که بعضی از مردم ممکن است توانایی به دوش کشیدن این هزینه و پرداخت آن را نداشته باشند.

توانایی روانشناس در زمینه‌ی مشاوره نیز، تاثیر بسزایی در هزینه‌های پرداختی داشته و ممکن است باعث افزایش آن شود. از جمله دیگر دلایلی که باعث می‌شود افراد مشاوره‌ آنلاین را به روش حضوری ترجیح دهند، عدم توانایی آن‌ها در صحبت و ابراز احساسات به شکل حضوری است؛ به بیان دیگر بعضی از افراد، علاقه‌ای به بیان مشکلات روحی خود به شکل حضوری نداشته و روش آنلاین را برای بیان احساسات خود ترجیح می‌دهند.

بعضی از مردم نیز بسیار نگران قضاوت دیگران هستند و به همین دلیل، علاقه‌ای به آگاهی اطرافیان خود از مراجعه‌ی آن‌ها به روانشناسان ندارند. مشاوره آنلاین باعث می‌شود که به راحتی امکان تغییر زمان مشاوره را داشته باشند.

مشاوره آنلاین باعث می‌شود که افراد خیلی راحت به روانشناسان دسترسی پیدا کنند و هر زمانی را که می‌خواهند برای دریافت مشاوره انتخاب کنند.

دلایل تمایل افراد به مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی حتی قبل از مشاوره انلاین استفاده می شد. در مشاوره تلفنی روانشناسان می‌توانند خیلی سریع‌تر به مراجعه کنندگان مشاوره دهند و همچنین زمان بیشتری برای مشاوره دادن داشته باشند.

رویه‌ی درمان هر بیمار با توجه به میزان حاد بودن بیماری او، بسیار متفاوت می‌باشد؛ به همین دلیل ممکن است در بعضی موارد، به جلسات زیادی برای درمان بیمار نیاز باشد و مشکل افراد تنها در یک جلسه قابل حل نباشد. شاید بعضی از افراد امکان مراجعه‌ی پی در پی به مطب روانشناسان را نداشته باشند و برای آن‌ها مشکل باشد. دریافت مشاوره تلفنی، این مشکل را به طور کلی حل خواهد کرد و افراد دیگر مشکلی برای دریافت مشاوره نخواهند داشت.

یکی از مزیت های مهم مشاوره روانشناسی آنلاین

همچنین مشاوره به شکل آنلاین باعث می‌شود که، روانشناسان راحت‌تر بتوانند منابع اصلی مشاوره‌های خود را در اختیار بیماران قرار دهند. از طریق این روش، روانشناسان این امکان را دارند که در کنار انجام تمامی کارهای خود به مشاوره دهی نیز بپردازند و تداخلی در انجام کارهای روزمره‌ی آن‌ها به وجود نمی‌آید.

مشاوران می‌توانند از طریق مشاوره‌ی آنلاین علاوه بر مشاوره دادن سایر کارهای روزمره‌ی خود را نیز انجام دهند.

روش‌های انجام مشاوره آنلاین

همانطور که گفته شده، مشاوره آنلاین از جدیدترین روش‌های مشاوره‌ توسط روانشناسان می‌باشد که طی سالیان اخیر، بسیار مرسوم شده و روش‌های متنوعی برای انجام این کار ابداع شده است.

امروزه بعضی از روانشناسان ماهر با ایجاد یک رسانه‌ی قوی در وب سایت های خود، به ارائه مشاوره به افراد اقدام می‌کنند و از طریق بارگذاری مطالب مختلف در این رسانه‌ها، به افراد در رفع مشکلات روحی و عصبی خود کمک می‌کنند. روش دیگری که برای مشاوره آنلاین می‌توان به کار برد، ارسال ویدیوهای مشاوره با مضامین مختلف روانشناسی برای بیماران و مراجعه کنندگان است؛ به طریقی که طی ضبط یک ویدیوی کوتاه، نکاتی را که برای بهتر شدن شرایط روحی فرد بیمار لازم است ذکر شود، توسط روانشناسان بیان شده و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد‌.

بعضی از مشاوران، این کار را با ارسال فایل‌های صوتی برای بیماران انجام می‌دهند که این روش نیز به نوبه‌ی خود می‌تواند کاملا موثر واقع شود. روش دیگری که برای مشاوره آنلاین وجود دارد، مشاوره دادن از طریق چت می‌باشد؛ به شکلی که یک روانشناس مفاهیم لازم را از طریق چت با فرد مراجعه کننده، در اختیار او قرار می‌دهد.

این روش مزایای بسیاری را با خود به همراه می‌آورد؛ چرا که بعضی از مردم، چت کردن برای بیان احساسات خود را به حرف زدن حضوری با مشاوران ترجیح داده و احساس بهتری نسبت به این روش دارند. همچنین از طریق این روش این امکان وجود دارد که مفاهیم گفته شده توسط روانشناس در جلسات قبلی را، بارها و بارها مطالعه کرده و از آن‌ها استفاده کرد.

مشاوره آنلاین می‌تواند از طریق چند روش گوناگون انجام شود.

مزایای مشاوره دادن از طریق چت

همانطور که اشاره کردیم، یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای انجام مشاوره، مشاوره آنلاین از طریق چت کردن می‌باشد. انجام این روش برای بسیاری از مراجعه کنندگان، آسان‌تر از سایر روش‌های مشاوره آنلاین می‌باشد. بعضی از افراد هنگام چت کردن و بیان احساسات خود برای روانشناس، احساس راحتی بیشتری دارند و بیشتر می‌توانند ذهن خود را برای ابراز احساسات و بیان مشکلات روحی خود به کار گیرند و به نوعی از این طریق می‌توانند مفاهیم ذهن خود را سامان دهند.

علاوه بر آن به دلیل این که امروزه افراد بیشتر ساعات روز را به چت کردن می‌پردازند، لذا این کار برای آن‌ها به یک عادت تبدیل شده و انجام این روش از مشاوره برای آن‌ها بسیار راحت می‌باشد. در این روش از مشاوره، سوالاتی مشخص از مراجعه کننده پرسیده می‌شود که هدف از پرسش این سوالات، تشخیص بیماری فرد مراجعه کننده و میزان حاد بودن بیماری وی می‌باشد.

طی گذشت چند جلسه و با بیان نکات درمانی توسط روانشناس، مراجع می‌تواند مشکلات خود را رفته رفته حل کرده و فرایند درمان را به شکل درستی پیش ببرد. همچنین با ذکر نکات و تمرینات مشخص توسط روانشناس، کمک قابل توجهی به رفع مشکل فرد می‌شود و توانایی او برای حل مشکلات روحی خود بالاتر می‌رود.

با انجام روش مشاوره آنلاین از طریق چت نکاتی کلیدی برای درمان بیمار در اختیار او قرار می‌گیرد.

انتظارات افراد از مشاوران در مشاوره آنلاین و یا مشاوره تلفنی

بعضی از افراد در ذهن خود از روانشناسان یک فرد معجزه‌گر ساخته و گمان می‌برند که یک روانشناس، می‌تواند مشکلات روحی آن‌ها را تنها در یک جلسه رفع کند. باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است و روند درمان بیماری‌های روحی، چه از طریق مشاوره آنلاین و چه با مشاوره حضوری و با توجه به نوع بیماری و همچنین میزان حاد بودن آن، می‌تواند بسیار طولانی و زمان‌بر باشد.

لذا افراد مراجعه کننده باید انتظار خود از مشاوران را پایین‌تر آورده و با عمل به نکات کلیدی و درمانی ذکر شده توسط این مشاوران، به رویه‌ی درمان خود کمک کنند. به بیان دیگر، علاوه بر نقش مهم مشاوران در درمان بیماری افراد، بیماران نیز به خودی خود نقش بسیار مهمی در پیشبرد فرایند درمان داشته و می‌توانند تاثیر بسزایی در درمان بیماری بگذارند. در آخر باید گفت که مدت زمان درمان بیماری هر فرد، کاملا به همکاری او با روانشناس بستگی دارد.

برای ثمر بخش بودن فرایند درمان مشاور و فرد مراجعه کننده باید با یکدیگر همکاری دقیقی داشته باشند.

به مشاوره آنلاین روانشناسی و یا مشاوره آنلاین خانواده نیاز دارید؟ به وب سایت رسمی دکتر علوی به آدرس drraminalavi.com مراجعه و در کوتاه ترین زمان ممکن مشاوره خود را دریافت کنید. بهتر است که برای مشکلات خود چه به شیوه حضوری یا آنلاین از دکتر روانشناس کمک بگیرید.

بهترین دکتر روانشناس در تهران

مشاوره آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *