چرا افسردگی درمان دارد؟

درمان افسردگی

درمان افسردگی

در درمان افسردگی باید ابتدا آن را شناخت و سپس راه های درمان آن را بررسی کرد. بیشتر افراد افسردگی را با غم و اندوه اشتباه می‌گیرند و راه‌های اشتباهی برای درمان و برطرف کردن آن پیش می گیرند. از این رو باید تفاوت این دو را دانست.

 تفاوت‌های غم و افسردگی

در درمان افسردگی باید دقت کرد که فرد اندوه دارد یا به افسردگی مبتلا شده. تفاوت های مهم افسردگی و اندوه بدین صورت است:

در غم و اندوه احساسات ناراحت کننده زیاد است و در بیشتر افراد با خاطرات مثبت همراه است ولی در افسردگی  خلق و خوی و رفتارهای مثبت کم می شود و فرد احساس ناتوانی و عجز می‌کند.

در اندوه عزت نفس و اعتماد به نفس حفظ می گردد ولی در افسردگی عزت نفس و اعتماد به نفس از بین رفته و فرد احساس بی ارزشی و پوچی می کند.

در اندوه گاهی بر اثر ناراحتی زیاد تفکر مرگ پیش می‌آید و فرد احساس می‌کند که دوست دارد زندگی خود را پایان دهد، اما در افسردگی میل به مردن و پایان دادن به زندگی بر اثر بی ارزشی وجود دارد ولی همچنین گاهی فرد ممکن است به این کار دست بزند.

درمان افسردگی

خوشبختانه افسردگی یکی از بیماری های قابل درمان می باشد و روانشناس راه های گوناگون را برای درمان یک فرد استفاده می‌کند. اما راه های تایید شده و مورد تایید بهترین روانشناسان به صورت زیر می باشد:

دارو

درمان های شیمیایی و دارویی می‌تواند به درمان افسردگی کمک زیادی بکند. داروهای ضد افسردگی آرامش بخش نیستند و هیچ گونه تاثیری بر روی آن هایی که افسردگی ندارند نمی گذارند. گاهی فرد بر اثر مصرف دارو پس از دو هفته بهبود می یابد، اما پزشکان توصیه می کنند که استفاده از دارو را تا ۶ ماه ادامه دهند.

روان درمانی

در کشور ما به روان درمانی نیز اهمیت داده می شود و یکی از بهترین های درمان افسردگی است. برای افسردگی متوسط تا شدید توسط روانپزشک دارو تجویز می‌شود. این روش نه تنها فرد بلکه سایر اعضای خانواده  وی را نیز ممکن است تحت تاثیر قرار دهد. بستگی به شدت افسردگی این روش درمانی ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. اگر افسردگی فرد شدید باشد دارو نیز با آن تجویز می‌گردد.

الکتروشوک درمانی

این روش برای درمان افرادی توصیه می گردد که افسردگی شدید دارند. شوک به فرد توسط یک تیم باتجربه، آموزش دیده و با مهارت،  زمانی وارد می‌شود کهتحت بیهوشی کامل است. خوشبختانه این روش مورد تحقیق و استفاده درمانگران بسیار زیادی قرار گرفته است و اثر بخشی آن به عنوان یک راه حل درمان افسردگی مورد تایید است.

خود یاری

فرد باید به خود کمک کند تا بتواند این مسائل را حل کند. هر فرد دریک  خانه و خانواده زندگی می‌کند که سایر اعضاء به وی کمک کرده و اجتماعی  را تشکیل می دهند. بنابراین هر فردی باید با توجه به مناسبت‌ها و همچنین جمع اجتماعی خانواده خود برنامه‌های برای خود تعیین کند تا بتواند به کمک آنها افسردگی را از خود دور کند. برنامه‌هایی مانند داشتن ورزش منظم، برنامه غذایی سالم و همچنین تفریحی و… باعث می‌شود تا فرد به خود کمک کرده و بیماری افسردگی را درمان کند.

در کنار برنامه های خودیاری لازم است که از کمک بهترین دکتر روانشناس در تهران یا سایر شهرها نیز بهره مند شوید.

اگر به مراکز مشاوره در شهر خود دسترسی ندارید می توانید از مشاوره آنلاین روانشناسی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *